Правилната организация на наличното дисково пространство чрез създаване на дискови дялове (томове) е много важно, за да имате място за всичко. Обичайна практика е да се създаде един системен дял за операционната система и програмите (C:) и още един дял (D:) за всичко останало – мултимедийни файлове, игри, снимки и т.н. Някои потребители предпочитат да разполагат и с още допълнителни дялове (E:, F:). Последното обикновено се практикува, когато в систематата има инсталирани повече от един физически дискове (SSD или твърди дискове).
Разделянето на диска се извършва още при инсталацията на операционната система или поне създаването на системните дялове за Windows. Това обаче не означава, че след това не можете да променяте размера на дяловете и да създавате нови. Разбира се, тази операция често пъти има известни ограничения.
В предишен наш материал сме разглеждали как с помощта на инструмента Disk Management (Управление на дискове) в Windows може да свивате или разширявате дискови дялове. В този материал обаче ще ви демонстрираме един алтернативен начин за промяна размера на дисков дял. Ще използваме настройките (Settings) в Windows 11 и това, което те предлагат за управление на мястото за съхранение.
Промяна на размера на дисков дял чрез Settings в Windows 11 (версия 24H2)
1. Отворете менюто Start и изберете Settings (Настройки).
2. Изберете секция System (Система), след което кликнете на опция Storage (Място за съхранение).
3. Изберете опция Advanced storage settings (Разширени настройки на мястото за съхранение) от секция Storage management (Управление на мястото за съхранение). Ще се разгърнат допълнителни опции, от които изберете Disks & Volumes (Дискове и томове).
4. Пред вас ще се покажат различни интересни възможности (на които няма да се спираме сега), като тази за създаване на виртуален диск и Dev Drive. Под тях ще видите вашите физически дискове (HDD и SSD), а кликвайки върху някой от тях, и техните дялове, в случай, че са разделени. Кликнете на бутон Properties (Свойства) на този дисков том, чийто размер искате да промените.
Подобно на Disk Management, настройките на хранилището в Windows 11 ви дават различни възможности като промяна на етикета или буквата на устройството (дисковия дял), неговото форматиране или изтриване. Разбира се има и опция за промяна на размера на дисковия том – в посока на свиване или увеличаване.
И тук искам да насоча вниманието ви към нещо много важно. За да свиете (намалите) размера на даден дял, то трябва да имате необходимото налично свободно пространство на него, което ще отделите. За да увеличите размера му трябва да е налично освободено неразделено пространство (Unallocated) в съседство. Такова може да получите чрез изтриване или свиване на съседен дял или то ще е налично, ако само част от диска е разделен.
Забележка: Ако използвате механичен твърд диск (HDD), силно препоръчително е да направите едно пълно дефрагмениране (с възможност за подреждане на данните) на диска с подходящ софтуер преди изпълнение на описаните стъпки.
5. Кликнете на бутон Change size (Промяна на размера), за да промените размера на избрания дисков дял.
6. Ще се появи малък прозорец, който ви дава информация за текущия размер на избрания дисков том (Current), максималния (Max), до който може да се разшири и минималния (Min), до който може да се свие (предвид наличното свободно място).
Ощо взето при промяна на размера на даден дисков том имате две възможности:
- Свиване на диска – това зависи от размера на свободното пространство на избрания дял. За целта посочвате стойност (в МВ), която да е близка, но малко по-висока от минималните възможни мегабайти (Min). Разликата ще се отдели под формата на неразделено пространство (Unallocated) от текущия дял и може в последствие да се обедини към друг съседен на нея дисков дял.
- Разширяване на диска – тук нещата са малко по-сложни в редица ситуации и обяснявам защо. За да разширите даден дял от вашия диск, уверете се, че вече има налично неразделено пространство (Unallocated) до дяла, който искате да увеличите. Ако не, може да се наложи първо да намалите или изтриете друг съседен дял. След това можете да въведете количеството пространство, което искате да добавите към дяла в MB, преди да натиснете OK. Това ще обедини неразпределеното пространство с дяла и ще увеличи размера му.
След като сте въвели стойност полето New (в Мегабайти), кликнете на ОК и изчакайте финализирането на процедурата. Препоръчваме след това да рестартирате системата.
В заключение – има ли разлика между използването на Disk Management и описаното по-горе?
Използването на настройките и по-конкретно разширените настройки на мястото за съхранение в Windows 11 са една по-лесна алтернатива за управление на дисковите дялове спрямо инструмента Disk Management. Всичко е направено така, че да е максимално опростено за потребителите.
От своя страна Disk Management е стар и съответно много по-добре познат инструмент в Windows. Наличен е и в по-предишните версии на операционната система – Windows 10/8.1/8/7 и т.н. Друго негово предимство е, че визуализира по-добре подредбата на дисковите дялове и неразделените пространства (ако случайно има такива). Това дава по-ясна представа в кои случай има смисъл да обединяваме и разделяме дялове. Ако все пак предпочитате да използвате Disk Management, може да разгледате някои материали на PCGuide.bg, свързани с него:
Виж Как да разделим локален диск C: на два отделни дяла под Windows 11
Виж също Как да свием (разделим) дисков дял под Windows без загуба на информация
И все пак, управлението на дисковите дялове (увеличаване, свиване, изтване и т.н.) е отговорна задача и изисква известни познания. Неправилното използване на подобни опции крие риск от загуба на ценна информация. Ето защо препоръчваме раделянето на диска по оптимален за вашите нужди начин да се извършва още при първата инсталация на Windows на компютъра.
© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.

Казвам се Светослав Миронов и съм администратор на PCGuide.bg. Автор съм на материалите, публикувани тук. Интересите ми са преди всичко в областта на информационните технологии и по-конкретно операционни системи Microsoft Windows, софтуер и антивирусна защита.