Почти всички по-големи търговци на компютърна техника у нас предлагат десктоп конфигурации, асемблирани с части, избрани от тях. В повечето случаи покупката на такава машина излиза по-евтино, отколкото готова конфигурация със същите параметри, но сглобена във фабриката на някой голям производител на хардуер като ASUS, Acer, Dell и т.н. Освен това разнообразието от готови компютърни конфигурации е огромно, тъй като могат да се правят най-различни комбинации от компоненти, както се казва „за всеки джоб“.
В този материал ще ви дадем някои насоки на какво да обърнете внимание, когато закупувате готова конфигурация с части, подбрани от търговеца. Преди това обаче трябва вие, като купувач да сте изяснили за себе си някои важни неща:
- Какъв бюджет може да отделите за закупуване на настолен компютър;
- За какво ще използвате основно компютъра – за ежедневни дейности като сърфиране в мрежата и филми, за работа или за гейминг.
- Бюджетът, който сте заделили за нов компютър ще е достатъчен ли за конфигурация, чиито параметри ще отговарят на изискванията на приложенията и дейностите, които ще изпълнявате;
- Ако имате съмнения в последното, планирате ли бъдещ ъпгрейд. В тази връзка, отговорете си на въпроса, не е ли по-добре да изчакате, докато съберете бюджет за нещо, което ще отговаря напълно на потребностите ви, без да нужно в бъдеще да добавяте нов хардуер;
- Как бихте искали да изглежда вашата конфигурация? Тук някои ще кажат, че „компютър не се избира по външен вид“, но имайте предвид, че това устройство ще седи на бюрото ви и ще го гледате постоянно. При днешното разнообразие от различни на външен вид кутии (черни, бели, тип „аквариум“) и възможността за съчетаването им с различни светещи компоненти, бих казал, че външният вид определено има значение;
- Имате ли необходимите познания, за да подберете сами компонентите, които желаете или предпочитате да се доверите на предлаганите готови конфигурации в търговската мрежа.
На какво да обърна особено внимание при избор на готова конфигурация
Ясно е, че потребителят иска да получи стока, която да е максимално добра спрямо парите, които той е похарчил за нея. Но за да се случи това, същият трябва да е доста добре запознат с всеки един компонент на изделието, което закупува. И тук ще ви насочим към някои конкретни неща, с които трябва да сте запознати, преди да направите покупка.
Точните марка и модел на всеки един компонент, вложен в конфигурацията
Не рядко съм виждал готови конфигурации с добри процесори и видео карти, които са на доста примамливи цени. За да се постигне по-ниска крайна цена, често пъти се пести от останалите компоненти. Най-често това става като се влагат евтини захранвания, кутии, охладители и дори дънни платки с ограничени възможности и съмнително качество.
Единствения начин да избегнете подобни оферти е ако разполагате с информация за всяка една част в системата. Коректно е търговецът да е посочил точните марка и модел на всеки хардуерен компонент, използван за асемблиране на готовата конфигурация. Това ще ви даде много по-ясна представа струва ли си да похарчите определена сума за даден продукт или да потърсите негова алтернатива в друг магазин.
Дънна платка
Срещал съм оферти за готови десктоп конфигурации, при които търговецът посочва само чипсета на дънната платка. Потребителят не е наясно каква марка дънна платка ще бъде вложена, какъв форм-фактор ще е тя, какви свободни слотове и изходи ще има и т.н. Това са все важни неща, особено ако в бъдеще планирате ъпгрейд на компютъра си.
Достатъчно е търговецът да е посочил марката и модела на дънната платка. Така вие ще имате нужната информация, на база на която да проучите възможностите на този компонент, ако ви интересува нещо допълнително.
Захранване
Захранващият блок е един от най-ключовите компоненти, тъй като той преобразува електричеството и захранва с ток останалите хардуерни компоненти. Нещо повече – качествените захранвания са оборудвани със защити, които пазят вашия хардуер от токови удари и други колебания в електрическата мрежа.
Захранващите блокове са един от тези компоненти, за които най-често ни се спестява информация. Неведнъж съм виждал оферти за готови конфигурации, в които е посочена единствено мощността на захранването. Не е посочен производител, нито с какви сертификати е сертифициран захранващият блок. Това означава, че има реален риск търговецът да монтира най-евтиното захванване от своя каталог, стига то да отговаря на нужната мощност за системата.
Ето защо винаги изисквайте от търговеца информация за марката/модела на захранването, което се използва при асемблиране на избраната от вас конфигурация. Добра идея е след като знаете точния модел на захранващия блок да проверите и за неговата ефективност. Захранващите блокове с приемлива ефективност и качество трябва да имат поне сертификат 80 Plus Bronze.
Виж Как да изберем правилното захранване за настолен компютър – полезни съвети
RAM памет
При избора на конфигурация от вас се иска да сте проверили какво количество оперативна памет (RAM) ще ви е необходимо за изпълнение на дейностите, за които ще използвате новия си компютър. От страна на търговеца пък, би било коректно да предостави информация не само за количеството инсталирана RAM, но и нейните характеристики – производител, тип (DDR4, DDR5) и честота (MHz).
По отношение на RAM паметта по-скоро бих искал да поставя акцент върху друго важно нещо. Това е т.нар. „двуканален режим (Dual channel)“ на работа на паметите. Тази технология носи някакви допълнителни проценти по-висока производителност на системата, особено при игрите.
За да работи паметта в двуканален режим, то в конфигурацията трябва да има инсталирани две отделни физически платки с памет. Те трябва да са със сходни характеристики, или да го кажем по-точно би било добре те да са напълно еднакви (все пак купувате чисто нов продукт). Смятам, че в днешно време всяка съвременна настолна компютърна конфигурация с 16GB или повече RAM трябва да може да работи в двуканален режим на паметта. Търговецът трябва да е съобразил това и да е инсталирал две идентични платки с RAM (примерно 2x8GB, 2x16GB и т.н.). Така вие ще може да извлечете максимума от оперативната памет, за която сте платили.
Виж Какво е двуканален режим (Dual channel) на RAM паметта и как работи
SSD
Съвременните компютри използват SSD, вместо механичен твърд диск за съхранение на информацията. Цените на тези устройства за съхранение не са високи и смятам за неудачно да закупувате компютър, който има допълнителен механичен твърд диск. По-добрия вариант е конфигурацията да се оборудва с допълнително SSD, заради по-високите скорости и по-високата надеждност.
Избора на SSD дискове е голям, разликата в цените и скоростите също. Разлика има и в гаранцията, която дава производителят за компонента. Търговецът, от своя страна, е редно да предостави информация не само за обема памет на вложения SSD модул, но и информация за конкретна марка и модел, скорости на четене и запис, както и поддържания интерфейс (PCIe 4 за момента е за предпочитане). Все пак това формира реалната крайна цена на готовия продукт, който закупувате.
Видео карта
Във всички случаи търговецът ще е посочил каква видео карта е вложена в избраната от вас компютърна конфигурация. Но тук отново се връщаме на въпроса, освен графичния чип и видео паметта, посочен ли е конкретният производител на графичната карта. Информация от типа на „Radeon RX 7600XT“ или „RTX 4060 Ti“ не е достатъчна.
Ясно е, че графичните процесори се произвеждат от AMD и Nvidia (и Intel, макар и с нисък пазарен дял). Но крайният продукт – видео картата, която включва PCB платка, охлаждане, вложени памети и т.н. може да бъде произведена от различни производители на хардуер – ASRock, ASUS, MSI, Gigabyte, PowerColor, SAPPHIRE, Palit, Gainward, BIOSTAR и редица други. Тези производители имат различно реноме сред потребителите и различен контрол на качеството. Ето защо един модел видео карта, произведена от различни производители може да има съществени различния в цената. При всички положения това влияе върху надеждността и крайната цена на готовата конфигурация.
Тъй като често пъти графичната карта е най-скъпия компонент в една настолна конфигурация, вие като потенциални купувачи трябва да сте информирани за точния модел и производител на вложения компонент.
Какво е „ботълнек“ и защо геймърите да обърнат сериозно внимание на тази точка
„Ботълнек“ (bottleneck) при компютърните системи е явление, при което даден хардуерен компонент не е с нужната производителност и по този начин ограничава използването на пълния потенциал на друг. С други думи, тук говорим за недобро съчатаване на определени компоненти в системата, което води до дисбаланс в техния потециал.
При компютърните системи, предназначени за игри такъв дисбаланс най-често може да има между централния процесор и видео картата. Например: вложен е определен процесор, но видео картата е с доста по-висока производителност. По този начин процесорът ограничава графичната карта да разгърне своя максимален потенциал при високи натоварвания (например игри с високи хардуерни изисквания). Възможен е и обратният сценарий – инсталиран е процесор от висок клас, но видео картата е с недостатъчна производителност.
При избор на настолен компютър бихме препоръчали да използвате калкулатора за ботълнек на PC Builds – https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/. Задължително трябва да посочите резолюцията на дисплея, тъй като тя има много важно значение за определяне на процента на ботълнека (от резолюцията зависи натоварването върху графичната карта). Ботълнек до около 5-6% е в реда на нещата.
Виж Какво е ботълнек и как да го избегнем при избор на части за конфигурация
Гаранцията – еднаква за цялата конфигурация или индивидуална гаранция за всеки отделен компонент
Търговците предлагащи компютърни конфигурации, асемблирани от тях прилагат различни фирмени политики по линия гаранционното обслужване. Някои от тях предлагат обща гаранция за цялото изделие. Обичайно тази гаранция е 24 месеца, независимо от гаранцията, която дават фирмите производителе на отделните компоненти. Други пък предлагат гаранция за всеки компонент поотделно, съобразена с гаранцията, която дава съответния производител. Тук ще отбележа, че има компоненти, за които производителя дава гаранция от три, пет или повече години. Отново зависи какви компоненти и на кои производители са вложени в готовата конфигурация.
Всеки търговец може да определя сам гаранционните условия за предлаганите от него конфигурации, стига те да не противоречат със законодателството на България и ЕС. Не мога да кажа коя от изброените горе гаранционни политики е правилна и коя не. Мога да изразя единствено мнение, аз като потребител какво бих предпочел. Бих избрал да закупя конфигурация, гаранцията за която е съобразена с тази, давана от производителя на всеки отделен компонент на хардуера. По този начин, ако са вложени компоненти с по-голяма фабрична гаранция, например пет години, като потребител аз ще имам правото да се възползвам от нея при евентуален бъдещ проблем с този компонент.
С какви нелоялни практики можем да се сблъскаме при покупка на готова компютърна конфигурация
При покупка на компютър, асемблиран с части от търговеца не са изключени някои практики, които са в ущърб на потребителя. Ще се опитам да синтезирам някои от тях.
Вложени са компоненти, които преди това са били върнати от предходен купувач
Когато купувате нова компютърна конфигурация се очаква всичко, вложено в нея да е чисто ново и да не е използвано преди това. За съжаление съм се сблъсквал със случаи, при които са използвани компоненти, които преди това са били продадени на друг потребител и след това той ги е върнал по някаква причина в съотвения законов срок. Компонентите могат да работят изрядно, но нека не забравяме, че вие плащате за нещо, което е ново.
За съжаление подобна нелоялна практика трудно може да бъде установена от крайния купувач. Дори да ви бъдат предоставени всички опаковки на компонентите самите вие няма как да сте сигурни дали дадена опаковка е отворена в сервиза на търговеца или от друг клиент, който е купил компонента, използвал го е и след това го е върнал в съответния срок.
В моята практика съм попадал на такива случаи и именно затова си позволих да вмъкна тази точка в материала. Първият такъв, за който се сещам е SSD (M.2 NVMe), което беше „навъртяло“ около 3TB записи и куп часове работа, а трябваше да е „ново“. Това лесно установих с помощта на софтуера HWiNFO, който извежда подробни данни за компонента.
Получили сте конфигурация, която не е тествана за работоспособност
Когато даден търговец продава компютърна конфигурация, асемблирана от него, той трябва да я тества за работоспособност. Този тест трябва да включва най-малкото проверка, дали устройството работи и дали всички негови компоненти се инициализират от системата коректно.
Не са редки случаите, при които потребители закупуват готови настолни конфигурации и при първото им включване установяват проблем – компютърът не иска да се включи, RGB светлението не работи коректно, процесорът прегрява, неработещи USB и аудио изходи на кутията и куп други неприятни неща. Ако сте такъв „късметлия“, не предприемайте сами действия по отстраняване на проблема, а върнете конфигурацията в законоустановения срок, с искане за замяна. Като потребители имате това право.
Закупили сте конфигурация, предлагана с лицензирана операционна система, но липсва лиценз/продуктов ключ
Търговците на компютърна техника предлагат компютърни конфигурации, които са без операционна система, както и такива с лицензирана версия на Windows. Във втория случай към цената на крайния продукт ще има някаква допълнителна надценка, която до голяма степен зависи от типа на лиценза. Важно е в офертата да бъде посочена точната версия на Windows – Home или Pro. Освен някои разлики във функционалността, разликата в цената на едната и на другата версия е значителна.
При системи, които се предлагат с Microsoft Windows, обичайно операционната система и драйверите трябва да бъдат инсталирани от търговеца, както и самия Windows с легален продуктов ключ. Тъй като вие заплащате за лиценза на операционната система, трябва да ви бъде предоставен продуктовият ключ, с който тя е активирана.
Ако сте закупили компютър с лицензиран Windows, то задължително към него трябва да има: залепен върху кутията стикер с продуктовия ключ на операционната система. Ако стикерът не е залепен, то трябва да е приложена опаковката на дистрибутива на операционната система, където да е наличен въпросният стикер.
Съществува и трети вариант, при който търговците закупуват на едро голям брой лицензи, които им излизат по-евтино. В този случай търговецът трябва да ви изпрати някакъв удостоверителен документ, в който е изписан пълния продуктов ключ за активация.
Използвани са компоненти, различни от тези, обявени в офертата на търговеца
В началото на този материал писах, че е коректно търговците да посочват в своите онлайн магазини конкретния производител и модел на всеки един компонент, вложен в компютърната конфигурация. Ако към момента на асемблиране на вашата конфигурация даден компонент не е в наличност, би следвало да бъдете уведомени за това. Търговецът може да ви предложи идентичен, но на друг производител. Такива ситуации са нормални, особено в моменти на завишено търсене или при проблеми с вноса. Коректната практика е преди да финализирате покупката, да бъдете уведомени за това. Ако сте съгласни на офертата и ако предложения алтернативен компонент е на различна цена, то цената на готовата конфигурация да бъде коригирана с тази разлика.
Намалени продукти – с какво трябва да внимаваме
Към края на ноември предстои така дълго чакания „черен петък“, след това „коледни намаления“ и редица други маркетингови кампании, които предлагат продукти на по-ниски цени. Това звучи добре, но често пъти зад тези намаления се крият продукти, които при други условия биха били трудно продаваеми. Давам конкретни примери – конфигурации с остарели генерации процесори, кофигурации, към които по някаква (вероятно обективна) причина е имало слаб интерес, но са останали налични в големи количества на склад и т.н.
В заключение – готова конфигурация от търговец или конфигурация с части по ваш избор
Потребителите, които имат добри хардуерни познания обикновено предпочитат сами да изберат компонентите за своя нов компютър. Това дава възможност вече завършената конфигурация да отговаря в най-висока степен с техните изисквания – производителност, визия и възможности за евентуален бъдещ ъпгрейд.
Тъй като не всички са хардуерни специалисти, много потребители се доверяват на готовите конфигурации с компоненти, селектирани от съответния търговец. Ето защо ще разгледаме предимствата и недостатъците и на двата варианта за покупка на нов настолен компютър.
Готова компютърна конфигурация с компоненти, селектирани от търговеца
Предимства:
- Удобство: Не се налага да проучвате съвместимостта на компонентите. Получавате готов за употреба компютър.
- Техническа поддръжка: Ако не сте запознати с хардуера, има към кого да се обърнете за за помощ, ако има проблем.
- По-нисък риск от грешки: Не е нужно да се притеснявате за грешки при асемблирането. Като клиент вие трябва да получите работещ компютър.
Недостатъци:
- Ограничен избор на компоненти: Търговците обикновено избират по-евтини части (най-вече захранващи блокове, охладители, кутии и SSD), за да намалят цената, което може да доведе до компромиси с качеството.
- По-малко възможности за персонализация: Може да не получите точно това, което искате.
- Скрито завишение на цената: Някои конфигурации включват надценки заради монтажа и печалбата на търговеца.
Конфигурация с части по избор на клиента (предпочитан вариант)
Предимства:
- Персонализация: Вие решавате кои компоненти да включите, така че конфигурацията да отговаря на вашите нужди и бюджет.
- Контрол върху качеството: Можете да изберете доказани марки и висококачествени части. Получавате всичко в оригинални запечатани опаковки и по този начин имате гаранция, че не ви е продадена ремаркетирана/върната стока.
- По-добро съотношение цена/качество: Купувате само това, което ви е необходимо и в максимална степен отговаря на потребностите ви.
Недостатъци:
- Време: Процесът на избор на компоненти, поръчване, доставка и сглобяване отнема време.
- Риск от грешки: Ако не сте сигурни в съвместимостта на компонентите или в процеса на сглобяване, това може да доведе до проблеми. Тук обаче имате възможност търговеца да асемблира конфигурацията. При установени несъвместимости той ще ви предложи замяна на съответния компонент със съвместим такъв.
- Ограничена гаранция: Гаранциите се дават за отделните компоненти, което означава, че при повреда ще трябва сами да установите проблема и да се свържете с различни доставчици.
© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.
Казвам се Светослав Миронов и съм администратор на PCGuide.bg. Автор съм на материалите, публикувани тук. Интересите ми са преди всичко в областта на информационните технологии и по-конкретно операционни системи Microsoft Windows, софтуер и антивирусна защита.