Outlook (new) в Windows 11

Как да конфигурираме Outlook (new) в Windows 11 за достъп до електронна поща чрез POP или IMAP

Outlook (new) е имейл клиент, който е интегриран под формата на приложение в новите версии на Windows 11. Той ви дава бърз достъп до вашата електронна поща без да е нужно да използвате интернет браузъра си.

Преди да ви покажа стъпките за конфигуриране на новия Outlook искам да дам малко допълнителна информация за това приложение. Този имейл клиент беше въведен за първи път във версия 23H2 на Windows 11, която излезе официално през есента на 2023 година. Ако сте с тази версия или по-нова (за момента това е 24H2), то е достатъчно да отворите менюто Start, в което ще откриете иконата на новия Outlook:

Outlook (new)

Важно е да отбележа, че интегрираният в Windows 11 нов Outlook е безплатно приложение за потребителите на тази операционна система. Идеята на приложението Outlook (new) е да замени използването на Windows Mail и да бъде приложение по подразбиране за достъп до ел. поща в Windows. Всъщност, според Microsoft новия Outlook заменя цели три приложения – Mail, Calendar и People. Поддръжката на последните три би трябвало да спре в края на 2024 г.

Повечето от вас, които имат инсталирана някаква версия на Microsoft Office на компютъра си вероятно сега се питат каква е разликата между този Outlook и онзи, който вече две десетилетия си го знаем като част от офис пакета. Това са две отделни приложения, но изпълняват общо взето една и съща функция. Едното идва като част от Windows 11, а другото изисква да инсталирате офис пакета на Майкрософт (за който трябва да имате лиценз, отделен от този на операционната система), за да го използвате.

Как да конфигурирам Outlook (new) за достъп до e-mail акаунт чрез POP или IMAP протокол

Приложението Outlook (new), част от Windows 11 поддържа Microsoft 365, Gmail, iCloud, Yahoo и разбира се използване на IMAP и POP. Когато имейл акаунтът е предоставен от доставчик, различен от Microsoft, Google или Yahoo, най-често за връзка с мейл сървъра се използва IMAP или POP протокол.

В това ръководство ще ви покажем как се извършва конфигуриране на приложението Outlook (new) за достъп до имейл чрез използване на POP или IMAP.

1. Стартирайте приложението от иконата в менюто Start. В първия прозорец въведете пълния си имейл адрес.

въведете e-mail

2. В следващата стъпка е необходимо да бъде посочен доставчика на имейл услугата.

Посочете доставчик на електронна поща

В конкретната ситуация за този имейл адрес мога да използвам POP или IMAP. В случая ще използвам POP, тъй като искам кореспонденцията да се съхранява на компютъра ми. Стъпките за настройка на приложението чрез използване на IMAP са идентични.

3. В следващата стъпка ще е необходимо да се посочат някои важни параметри, свързани с достъпа и сигурността.

В първото поле въведете паролата си за достъп до електронната поща.

Въведете парола

Ако опцията Show more (Покажи още) е активна, ще имате възможност да конфигурирате входящия и изходящ сървър, използване на сигурна връзка чрез SSL/TLS, комуникационните портове и т.н. Попринцип опция Use recommended settings (Използване на препоръчани настройки) трябва да е също активна. По този начин изброените параметри се попълват автоматично, след като вече сте въвели вашия електронен адрес и парола. Ако възникне някаква грешка, то сверете тези параметри с изискванията на вашия доставчик на електронна поща.

Забележка: обичайно при създаване на нов имейл акаунт към някой доставчик на такава услуга, твърде вероятно е да получите писмо с необходимите настройки за използване на имейл клиент за достъп до пощата. Тези настройки обичайно включват адрес на входящия мейл сървър, адрес на изходящия мейл сървър и номера на портовете. Възможно е те да се различават в зависимост от това дали ще се използва POP или IMAP.

Ако настройвате имейл акаунт чрез използване на IMAP, проверете какъв е адресът на входящия и изходящия (SMTP) сървър за вашия доставчик. По подразбиране Outlook (new) задава следния адрес: imap.<домейн>. При някои мейл сървъри може да се използва mail.<домейн>, примерно mail.pcguide.bg, вместо imap.pcguide.bg.

4. Следващата стъпка ви предлага да синхронизирате вашия акаунт с облака на Microsoft. Кликнете на бутон Continue, за да продължите.

Синхринизиране на акаунта с Майкрософт облак

5. Следващият прозорец ви дава разяснителна информация, че Microsoft ще събират диагностични данни, че настройките за сигурност ще се запазят на всяко устройство, на което се впишете с този акаунт и т.н. Просто продължете с Next.

диагностични данни

6. По повод събирането на диагностични данни и данни за използване на приложението имате опция да изберете дали да бъдат изпращани допълнителни такива (опционални данни) на Microsoft. В случая аз смятам за ненужно да се изпраща допълнителна лична информация, ето защо избирам опция No, don’t send optional data. Потвърдете избора си с Accept.

No, don't send optional data

7. Следващият екран отново ви съобщава, че приложението предлага възможности за връзка с онлайн услуги, които биха подобрили някои аспекти от комуникацията ви. Това отново е свързано със събиране на лични данни, но и тук не виждаме възможност за отказ от това. Ето защо просто продължете напред с Continue.

Continue

8. В следващия прозорец приложението ще ви предложи да приеме настройките, които сте задали за операционната система (език, часова зона, цветова тема). В случая препоръчваме да се съгласите с бутон Apply Settings. Ако не желаете Outlook (new) да се синхронизира с настройките на Windows, просто пропуснете тази стъпка със Skip.

Apply Settings

9. Outlook (new) ще синхронизира вашата кореспонденция с мейл сървъра и малко след това ще видите прозореца на приложението – вече готово за използване.

10. Още с първото отваряне на Outlook (new) би следвало да видите прозорец, който предлага опция за персонализиране на настройките за поверителност. Препоръчваме да персонализирате вашите настройки за поверителност и по специално раздел „Предпочитания за реклами„, като изключите всичко, което ви се предлага:

Предпочитания за реклами

Каква е разликата между POP и IMAP

POP е протокол за връзка между мейл сървъра и вашия имейл клиент. Характерното при него е, че всяко ново писмо, както и прикачените към него файлове се изтеглят на локалния диск на вашето устройство. Така винаги ще разполагате с тях дори и когато сте офлайн.

По принцип при използване на този протокол след извличане на писмата, те се изтриват от мейл сървъра. Това би попречило на други устройства, свързани към същия имейл акаунт да достъпят кореспонденцията, ако тя е вече изтрита от сървъра. Ето защо не препоръчваме да използвате POP, когато към един имейл са свързани имейл клиенти от различни устройства. Може обаче да се направи такава конфигурация, при която след изтегляне на кореспонденцията, тя да не се изтрива от мейл сървъра.

IMAP в днешно време е все по-често използван протокол за комуникация между имейл клиент и мейл сървър. IMAP е по-сложно устроена технология от POP. Когато четете имейл съобщение с помощта на IMAP, вие всъщност не го изтегляте и съхранявате в цялостния му вид на компютъра си (както е при POP3). Вместо това имейл клиента го „извиква“ директно от имейл сървъра.

IMAP се използва почти винаги, когато даден имейл акаунт се достъпва чрез имейл клиенти от различни, повече на брой устройства. Тук не е заложен алгоритъма на POP, при който информацията се изтегля на компютъра и след това се изтрива от сървъра.

Макар че в горното ръководство използвахме POP, препоръчваме да използвате IMAP протокол, ако вашия имейл доставчик предлага тази възможност.

Мога ли да използвам това ръководство за конфигуриране на достъп до Gmail поща?

Outlook (new) разполага възможност за конфигуриране на достъп до Gmail акаунт. Различното от това, което ви показахме дотук, е че при синхронизиране с Gmail акаунт ще бъде необходимо да се впишете в профила си в Google. След това ще трябва направите определени настройки, които ще позволят на приложението да получи достъп до вашия Gmail профил. Това се налага, тъй като Google и предоставяните от него услуги имат завишени изисквания за сигурност, що се отнася до приложения на „трети страни“. И именно по тази причина стъпките за конфигуриране на Outlook (new) за връзка Gmail поща се различават съществено от стъпките, описани по-горе.

© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.

Facebook Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *