През октомври 2024 година от Microsoft пуснаха дългоочаквания ъпдейт на Windows 11, а именно версия 24H2. Това е най-голямата актуализация на операционната система за тази година. По тази причина инсталирането ѝ изисква да се извърши надграждане (надстрояване) на Windows 11, което за момента изисква ваша намеса.
В този материал ще ви демонстрираме три различни метода за надстрояване на Windows 11 до версията 24H2, пусната през октомври 2024 г.
Какво трябва да знам за надстрояването до Windows 11 24H2 преди за започна
Надстрояването до ново издание на Windows 11 се различава от обикновените актуализации, които често пъти се изпълняват на заден план и дори не разбираме за тях. При самото надграждане до новата версия на практика се извършва преинсталация на операционната система, но без загуба на вашите потребителски файлове, инсталирани програми и настройки. Старата версия на Windows се запазва за известно време в отделна директория Windows.old. Това ви позволява да я върнете, в случай, че има някакъв проблем с Windows 11 24H2.
Преди да започнете, уверете се, че вашият Windows акаунт има администраторски права върху системата. Трябва да сте сигурни, че на дисковия дял с Windows (обикновено това е C:) имате достатъчно свободно дисково пространство. То ще е нужно за изтеглянето на новата версия и за съхранението на старата директория на Windows. Разгледайте различните варианти за надстрояване, за да изберете най-подходящия за вас.
Ако ще надграждате операционната система на лаптоп, силно препоръчително е устройството да бъде включено на зарядно по време на процедурата до финализирането ѝ. Инсталирането на новата версия отнема доста време (поне половин час и често пъти доста повече). Внезапното „падане“ на батерията през това време може да създаде доста проблеми с работоспособността на Windows след това.
Какви начини за актуализиране до версия 24H2 на Windows 11 съществуват
Метод 1: Надстрояване до Windows 11 24H2 чрез Windows Update
Ако вашата операционна система Windows 11 е редовно актуализирана, то на някакъв етап във времето би трябвало в прозореца на Windows Update да излезе съобщение, че новата версия 24H2 е вече налична (виж изображението от точка 3). Изтеглянето и инсталирането ѝ става единствено с ваша намеса – поне на този етап.
Ето и стъпките за използване на Windows Update за надграждане до последната верия.
1. Отворете Start > Settings > Windows Update (Старт > Настройки > Windows Update).
2. Използвайте бутон Check for updates (Проверка за актуализации), за да се провери за налични ъпдейти.
3. Ако вашата операционна система до момента е била редовно актуализирана и отговаряте на изискванията за новата версия, вероятно ще видите съобщението на снимката долу:
4. Кликнете на бутон Download & install (Изтегляне и инсталиране). Системата ще изтегли новата версия под формата на актуализация и ще започне процес по инсталирането ѝ. За по-бързото протичане на надстрояването до Windows 11 24H2 ще е необходима стабилна интернет връзка.
5. След като този процес приключи системата ще поиска да бъде рестартирана. Кликнете на бутона Restart now (Рестартирай сега).
7. След този рестарт ще започне същинския процес по надграждане на операционната система с новата актуализация. Той също отнема известно време, което може да варира в зависимост от параметрите на компютъра.
Когато всичко приключи системата отново ще се рестартира и би трябвало да видите екрана за вписване в Windows 11.
Не виждам съобщение за налична нова версия?!
Използването на Windows Update по принцип е най-логичния вариант за преминаване на към последната версия на Windows 11, но този метод има едно „но“. Забелязал съм, че при различните устройства горният бутон се появява по различно време, дори системата да е редовно актуализирана до момента. При някои компютри съобщението за налична версия 24H2 може да се появи месеци по-късно, след като версията е официално пусната. Ето защо, ако не се появява съобщението от точка 3, просто използвайте някой от следващите методи, за да надградите вашия Windows.
Метод 2: Надстрояване до Windows 11 24H2 чрез Windows Installation Assistant
Windows 11 Installation Assistant или Помощник за инсталиране на Windows 11 е официален инструмент на Microsoft, който ви позволява да надстроите вашата операционна система Windows 11 до последното издание – 24H2, пуснато през октомври 2024 г. Създаден е да замени друг софтуерен инструмент Media Creation Tool, който в миналото позволяваше да се използва за надграждане.
1. Изтеглете Windows 11 Installation Assistant (Помощник за инсталиране на Windows 11) от официалната страница на Майкрософт. Използвайте следните линкове, като имате предвид, че езикът няма особено значение:
https://www.microsoft.com/bg-bg/software-download/windows11 – линк на български език;
https://www.microsoft.com/software-download/windows11 – линк на английски език.
Забележка: обърнете внимание, че горните хиперлинкове ви позволяват да изтеглите три различни неща – помощникът за инсталиране на Windows 11, инструментът Media Creation Tool (използва се за създаване на инсталационен носител на Windows 11) или дисков образ (.iso) с Windows.
2. Стартирайте изтегления изпълним файл Windows11InstallationAssistant.exe.
3. Помощникът за инсталиране на Windows 11 изисква системата да бъде проверена за съвместимост. Ето защо е твърде вероятно още в самото начало Помощникът да ви поиска да изтеглите и инсталирате още едно допълнително приложение, наречено PC Health Check (Проверка на изправност на компютър).
PC Health Check (Проверка на изправност на компютър) е приложение на Microsoft, което проверява системата ви дали отговаря на изискванията за инсталиране на Windows 11. Проверката с този малък инструмент трябва да се изпълни, за да използвате Windows 11 Installation Assistant за надграждане на Windows до най-актуалната версия.
3.1. Кликнете на линка Get PC Health Check app (Изтеглете приложението Проверка на изправност на компютър), за да свалите апликацията PC Health Check. Междувременно не затваряйте прозореца на Помощника от т.3.
3.2. Стартирайте изтегления файл WindowsPCHealthCheckSetup.msi. Инсталацията е лесна – приемете условията на лицензното споразумение чрез поставяне на отметка и продължете напред. След финализирането ѝ приложението ще се стартира.
3.3. Използвайте бутон Провери сега (Check now), за да извършите проверка отговаря ли системата ви на изискванията за Windows 11.
Ако видите съобщение This PC meet Windows 11 system requirements, това означава, че всичко е наред и може да се върнете към първото приложение (Windows 11 Installation Assistant или Помощник за инсталиране на Windows 11), за да стартирате надстрояването до новата версия.
4. Ако не сте затворили приложението Windows 11 Installation Assistant, просто кликнете на бутон Refresh. Тъй като съвместимостта на системата е вече удостоверена, ще преминете към следващата стъпка.
5. Съгласете се с лицензионното споразумение на Microsoft с бутон Accept and install (Приемане и инсталиране).
6. Надстрояването на вашия Windows 11 ще започне в три стъпки. От ваша страна не се изисква нищо повече от това да изчакате търпеливо завършването ѝ.
Първоначално приложението ще започне изтегляне на новата версия. След това ще провери (верифицира) изтегления дисков образ и ще започне инсталацията. Този етап продължава около 30-60 минути в зависимост от скоростта на интернет връзката ви и параметрите на устройството.
7. След като горния етап приключи системата ще ви поиска рестарт, за да продължи надстрояването на Windows. Използвайте бутон Restart now (Рестартирай сега), за да не чакате 30 минути до автоматичното рестартиране.
8. След рестартирането системата ще продължи инсталирането на новата версия на Windows 11. Отново е необходимо известно търпение, докато процесът приключи напълно. След това ще можете директно да се впишете в Windows и да използвате системата си както обичайно.
Метод 3: Надграждане чрез използване на готова инсталационна флаш памет с Windows 11 24H2
Използването на този метод за актуализиране на Windows 11 до последното издание е най-подходящият, когато тази процедура трябва да бъде извършена на повече от един компютър. Създавайки инсталационна флаш памет с последната версия на операционната система и използването ѝ за надграждане на съществуваща инсталация най-малкото ще ви спести времето за изтегляне на новия Windows на всяка отделна машина (с изключение на някои допълнителни актуализации). Освен това, подобно на горните два метода тук инсталацията (надстрояването) се стартира директно под Windows.
Как да направим инсталационна флаш памет за Windows 11
Инсталационна флаш памет за Windows 11 с Rufus без изискване за TPM 2.0 и Secure Boot (актуализиран)
Тук отварям една скоба – съществува вариант вече изтегления дисков образ с Windows 11 версия 24H2 да бъде зареден (чрез опция Mount) като виртуален диск директно от компютъра, чиято операционна система ще се надстроява. Това премахва необходимостта новата версия да бъде записвана на флашка. Въпреки това, аз предпочитам новата версия да бъде качена на външен инсталационен носител (флаш памет). Така в бъдеще ще мога да използвам тази флаш памет за ъпгрейди и инсталации и на други компютри.
Стъпките за надстрояване на Windows 11 с вече създадена инсталационна медия са следните:
1. Поставете инсталационната флаш памет за Windows 11 24H2 в някой от USB портовете. През файловия експлорер под Windows я отворете и стартирайте изпълнимия файл setup.exe.
2. Инсталаторът ще подготви инсталацията и ще видите първия прозорец от съветника за инсталиране. Просто кликнете на Next, за да продължите.
3. Приемете лицензионното споразумение с Accept.
4. Инсталаторът ще провери за актуализации, ще калкулира дисковото пространство преди стартиране на същинското надстрояване на операционната система.
5. По подразбиране инсталаторът ще инсталира (надгради) Windows 11, като ще запази вашите лични файлове и приложения (програми). Както виждате на снимката долу, Keep personal files and apps е разрешено, което означава, че процесът ще премине без загуба на информация.
В случая продължете напред с Install, за да започне надграждането.
6. След горната стъпка ще започне същинският процес по надстрояване на Windows 11. Тази процедура отнема известно време, а по време на инсталацията на новата версия системата ще се рестартира няколко пъти.
В заключение
Представихме ви три различни начина за надстрояване (актуализиране) на действаща инсталация с Windows 11 до последната версия – 24H2. Независимо кой от тези методи ще използвате, ефектът ще е един и същ – ще се направи надстрояване до Windows 11 вер. 24H2. Всички ваши настройки, потребителски и файлове и приложения ще са налице след това.
Предишната версия на операционната система не се изтрива безвъзвратно, а се съхранява в директория Windows.old. Съхраняването на старата папка с Windows е временно и е свързано с възможността за връщане на предхоната версия при евентуален проблем с 24H2.
© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.
Казвам се Светослав Миронов и съм администратор на PCGuide.bg. Автор съм на материалите, публикувани тук. Интересите ми са преди всичко в областта на информационните технологии и по-конкретно операционни системи Microsoft Windows, софтуер и антивирусна защита.
Благодаря!