Изборът на качествена термопаста е въпрос, който вълнува повечето хардуерни маниаци, геймъри и компютърни техници. Наред с елементи като добър охладител и осигуряване на правилна въздушна циркулация, термопастата е още един важен компонент за постигане на по-ниски термператури на процесора.
Какво е термо паста и защо се използва?
Повърхностите на капачката на процесора (графичния чип) и охладителя не са напълно гладки. Макар физически долепени един до друг, между тях все пак има микроскопични въздушни „джобове“, затрудняващи топлообмена.
Основната цел на всяка термо паста е да уплътнява микроскопичните неравности между повърхността на процесора и повърхността на металния охладител. По този начин термопроводящата паста осигурява по-добър топлообмен между тези два материала.
След като споменахме думата „топлообмен“, важно е да посочим, че ключовото свойство на термичната паста е нейната топлопроводимост. Свойството за провеждане на топлина е най-важната характеристика на всяка термо паста и зависи основно от състава на сместа и технологията на производство. Топлопроводимостта при повечето термо пасти се измерва във ватове на метър Келвин (W/mK), а по-високата стойност означава по-добри качества за пренасяне на топлинна енергия.
Най-масовите термо пасти са т.нар. „керамични пасти“, тъй като не провеждат електричество, лесни са за работа и са сравнително евтини. В своя състав обикновено те са фина суспензия от микронизирани частици на определени метални оксиди (алуминиев, цинков, силициев) и силикон-базиран филър, който осигурява пластичност на сместа.
Кои са най-добрите термо пасти за 2023 година
В този материал ще ви представим най-добрите термо пасти, които може да закупите през 2023 година. Ще ги сравним по три основни критерия – топлопроводимост, използваемост и съотношение „цена-количество“.
Преди това обаче ще направим някои важни уточнения в тази насока:
- Всички посочени цени са ориентировъчни и са актуални с пазарните цени на продуктите в България към средата на януари 2023 година.
- Няма да се разглеждат продукти тип „течен метал“. Причината е, че течнометалните пасти имат много по-различни показатели, специфични са за нанасяне и са несъвместими с алуминиеви охладители.
Ето и предложенията ни за тази година:
Arctic MX-6 (избор на PCGuide.bg за 2023 г.)
Arctic MX-6 е ново попълнение в легендарната линия термични пасти на немския производител Arctic.
След като MX-5 не успя да се наложи над добре познатата MX-4, сега от Arctic представят подобрена формула в лицето на Arctic MX-6.
Arctic MX-6 е керамична термо паста, предназначена за настолни системи, лаптопи и видео карти. Притежава добра топлопроводимост, която е някъде в порядъка на тази при MX-4 и MX-5. Подобно на MX-4, на цвят също е сива и представлява микс от фини карбонови (въглеродни) частици и метални оксиди.
Съгласно техническите спецификации MX-6 има по-голяма плътност и вискозитет спрямо популярната MX-4. Това я прави малко по-гъста и разтеглива в сравнение с Arctic MX-4 (всеки, който е работил с MX-4 знае, че тази паста се размазва изключително лесно). Предвид вискозитета, препоръчваме Arctic MX-6 да се нанася чрез размазване с шпатула или с пластмасова карта – в много тънък и равномерен слой.
Тъй като това е нов продукт, цената му в момента е малко по-висока спрямо тази на MX-4 и MX-2. Опаковка от 2 грама се продава за около 11 лв, а опаковка от 8 грама за около 18-20лв. Имайте предвид, че 2 грама термо паста са достатъчни за поне 3-5 настолни конфигурации.
Топлопроводимост: не се посочва;
Цвят: сив;
Работна температура: -50°C до +150°C;
Плътност: 2.6 g/cm³;
Разфасовки: 2 гр., 4 гр., 4 гр. (в вкл. 6 бр. кърпички за почистване на старата паста) и 8 гр.;
Подходяща за: десктоп процесори, лаптопи, видео карти и чипсети.
Arctic MX-4 (най-добро съотношение „качество-цена“)
Arctic MX-4 е достатъчно добре познат продукт с доказали се качества през годините. MX-4 е една от най-търсените термични пасти на пазара поради отличните си характеристики, приемливата си цена и множеството грамажи, в които се предлага.
Arctic MX-4 е съставена от въглеродни микрочастици, които водят до относително висока топлопроводимост от 8.5W/m*K. Съдържа още алуминиев оксид и метил силикон. Не съдържа метал и не провежда електричество, което я прави напълно безопасна за електрониката.
Изключително лесно се нанася по всички използвани от хардуерните техници начини, включително и чрез размазване с шпатула. MX-4 е подходяща за всички видове процесори и графични чипове при настолни конфигурации, лаптопи и видео карти.
Формулата на Arctic MX-4 бе частично подобрена през 2019 година, като сегашният вариант на MX-4 издържа до осем години без смяна (според производителя). Това означава, че тази паста практически „надживява“ повечето компютърни конфигурации и лаптопи.
Цената на Arctic MX-4 е напълно поносима както за крайни потребители, така и за хора, занимаващи се ежедневно с хардуер. Най-малката опаковка е от 2 грама и може да се намери за около 9-10 лв. Тази разфасовка ще ви стигне за около 3-5 нанасяния (при най-често срещаните десктоп процесори).
Със закупуването на по-голяма разфасовка цената става още по-изгодна и ето защо бихме ви препоръчали именно този продукт, ако имате сервиз за хардуер.
Топлопроводимост: 8.5W/m*K;
Цвят: сив;
Трайност: до около 8 години (след нанасяне или престой);
Работна температура: -50°C до +150°C;
Плътност: 2.5 g/cm³;
Разфасовки: 2 гр., 4 гр., 8гр., 20 гр., 45 гр.;
Подходяща за: десктоп процесори, лаптопи, видео карти и чипсети.
Noctua NT-H2
Noctua NT-H2 е керамично-базирана термо паста, малко по-нов вариант на популярната NT-H1. Това е отличен продукт, който е подходящ както за обичайна употреба, така и за системи, подложени на високо натоварване.
Формулата на Noctua NT-H2 предлага висока топлопроводимост (вероятно от порядъка на около 8.5 – 8.9W/m*K, но не се посочва от производителя). Тази паста не провежда електричество, а това я прави напълно безопасна за хардуера.
Термопроводящите пасти на Noctua са лесни както за нанасяне, така и за почистване. Някои охладители на Noctua идват със спринцовка NT-H1, която съдържа достатъчно количество паста за повече от едно нанасяния.
Независимо дали използвате Noctua NT-H2 или NT-H1 трябва да сте наясно, че това е доказана серия термо паста с отлични показатели. Разликата между двете вариации едва ли ще е повече от 1-2 градуса (най-вече при пикови натоварвания и процесори с голяма площ), така че която и да изберете, ще ви свърши отлична работа.
И двете модификации на легендарната термична паста се предлагат в търговската мрежа в България. Реално, цената на Noctua NT-H2 и Noctua NT-H1 е по-висока от тази на Arctic MX-4/MX-5/MX-6, но в никакъв случай не е неприемлива. NT-H1 е по-бюджетно решение, а разликата в показателите му спрямо по-новия вариант на Noctua е наистина минимална.
Най-малката разфасовка е от 3.5 грама и е достатъчна за около 5-6 настолни процесора или за около поне десетина лаптопа (изпробвано е).
Топлопроводимост: липсва в сайта на производителя;
Цвят: сив;
Трайност: до 5 год. след нанасяне и до 3 год. за съхранение;
Работна температура: от -50 до +200°C (-50 до +110°C при NT-H1);
Плътност: 2.81 g/cm³ (2.49 g/cm³ при NT-H1);
Разфасовка: 3.5 гр., 10 гр.;
Подходяща за: настолни процесори, лаптопи, видео карти, чипсети.
Липсва официална информация за някои важни спецификации на продукта.
Thermal Grizzly Kryonaut
Thermal Grizzly присъстват във всички температурни тестове на термопасти, тъй като са водещ производител в тази област. Thermal Grizzly Kryonaut е висок клас керамично-базирана термо паста и е предназначена за най-педантичните потребители.
Thermal Grizzly Kryonaut е сравнително лесна за нанасяне, независимо от използвания от вас метод. Не провежда електричество, което изключва риск от електрическо окъсяване. Не на последно място най-важното свойство: тази паста достига топлопроводимост от цели 12.5W/m*K. Технически този показател надвишава всички конкурентни керамични пасти.
Thermal Grizzly Kryonaut се предлага и във вариант Extreme, който е с още по-завишени показатели. Kryonaut Extreme е с още по-висок коефициент на топлопроводимост (14.2W/m*K), което може би е последното стъпало преди преминаване към паста тип „течен метал“.
Въпреки високия коефициент на топлопроводимост, не очаквайте някакви чудеса от Thermal Grizzly Kryonaut, поне при повечето стандартни настолни процесори и особено при лаптопите. Разликата под товар спрямо повечето термични пасти ще бъде малка, а понякога пренебрежимо малка. В същото време цената на Thermal Grizzly Kryonaut е значително по-висока от тази на преките и конкуренти.
Принципно Thermal Grizzly Kryonaut е предназначена за хардуерни ентусиасти и високата ѝ цена не бива да ви изненадва. Инвестицията в такава паста със сигурност ще си заслужава при свръхмощни процесори, които имат голяма контактна площ, например AMD Ryzen Threadripper. Важно е да отбележим, че подобни продукти показват своя потенциал най-вече при чипове с голяма контактна площ спрямо охладителя.
Топлопроводимост: 12.5W/m*K;
Цвят: бледо-сив;
Трайност: не се посочва;
Работна температура: -250°C до +350°C;
Плътност: 3.7 g/cm³;
Разфасовки: 1гр., 5.55 гр., 11.1 гр., 37 гр.;
Подходяща за: десктоп процесори, лаптопи, видео карти и чипсети.
Висока цена за 1 грам.
Cooler Master MasterGel Pro V2
Cooler Master MasterGel Pro V2 е керамична паста, подобрен вариант на CM MasterGel Pro. Притежава висока топлопроводимост от цели 9W/m*K според производителя. Това осигурява отличен топлообмен между процесора (графичен или централен) и металния охладител.
Едно от нещата, които най- много ми харесват в този продукт е, че в опаковката има кърпичка за почистване на старата паста и шпатула за разнасяне на новата. Това улеснява най-вече потребителите, които ще извършват процедурата по замяна на термо пастата с нова за първи път.
За момента в търговската мрежа в България този продукт е слабо разпространен и няма да правим сравнение на цени. Очакваме обаче през тази година да се появи в повечето големи вериги за хардуер.
Топлопроводимост: 9W/m*K;
Цвят: сив;
Трайност: не се посочва;
Работна температура: не се посочва;
Плътност: 2.6 g/cm³;
Разфасовки: 1.5 ml (~3.9 гр.) с шпатула и кърпичка;
Подходяща за: десктоп процесори, лаптопи, видео карти и чипсети.
Слабо достъпна в търговската мрежа.
Kingpin Cooling KPx
Kingpin Cooling KPx (Kingpin Cooling KPx High Performance Thermal Compound) е керамична термопаста от висок клас. Подходяща е за всякакъв тип охлаждания (въздушни, водни, течноазотни) и за всякакъв тип устройства.
Техническата информация за Kingpin Cooling KPx в официалният им сайт не е много. Със сигурност знаем, че тази термо паста е синя на цвят и не провежда електричество. Резултати от тестове с нея обаче има и от тях се вижда, че Kingpin конкурира популярни продукти като Artic MX-4, Noctua NT-H1 и Thermal Grizzly Aeronaut.
За момента от Kingpin предлагат само един вид термопроводяща паста и това е Kingpin Cooling KPx High Performance Thermal Compound. Пастата се предлага в няколко разфасовки – 1 гр., 1.5 гр., 3 гр. и кръгла кутийка от 30 грама. Най-малката разфасовка принципно е достатъчна за около два настолни процесора и със сигурност ще ви стигне, ако искате да замените пастата на процесора и видео картата.
Kingpin Cooling KPx е сравнително лесна за нанасяне, но не е толкова течлива колкото Artic MX-2 или MX-4. С по-голям вискозитет е, заради което препоръчваме да я размазвате на тънък и равномерен слой с помощта на шпатулата, която ще намерите в комплекта.
Цената на Kingpin Cooling KPx за грам е поне двойна спрямо тази на Arctic MX-4 и се доближава до тази при Thermal Grizzly Kryonaut. Най-малката опаковка (1 гр.) е на цена от около 13-14 лева, а тази от 30 гр. около 30 лева.
Топлопроводимост: не се посочва;
Цвят: син;
Трайност: не се посочва;
Работна температура: не се посочва;
Плътност: не се посочва;
Разфасовки: 1.5 гр., 3 гр., 3 гр. с шпатула, 10 гр. и 30 гр.;
Подходяща за: десктоп процесори, лаптопи, видео карти и чипсети.
За повечето технически показатели липсват данни.
Thermal Grizzly Aeronaut
Thermal Grizzly Aeronaut според производителя е „идеалният продукт за начинаещи хардуерни ентусиасти, които търсят по-висока ефективност“.
Самото наименование „Aeronaut“ подсказва, че това е паста, оптимизирана специално за въздушни охлаждания. Това обаче в никакъв случай не означава, че няма да върши работа и при водни охлаждания. Thermal Grizzly Aeronaut може да се използва и при лаптопи и видео карти.
Thermal Grizzly Aeronaut е силикон-базирана термична паста и съдържа по-ниско количество метални микрочастици. Поддържа добри показатели за топлопроводимост, а също и устойчивост при високи температури.
Друг интересен факт, който откриваме в сайта на производителя е това, че тази паста оставя по-малко микро-драскотини върху повърхностите на компонентите след премахването й. Лесно се нанася и почиства, а вариацията от различни по количество разфасовки я прави добър избор както за любители, така и за професионалисти.
Цената на Thermal Grizzly Aeronaut е някъде по средата спрямо тази при Arctic MX-4 и TG Kryonaut. Опаковка от 1 грам от тази паста би ви излязъл около 10-12 лв. Тази цена е напълно оправдана за един краен потребител, но не и за човек, който ежедневно използва подобни консумативи.
Топлопроводимост: 8.5W/m*K;
Цвят: сив;
Трайност: не се посочва;
Работна температура: -150°C до +200°C;
Плътност: 2.6 g/cm³;
Разфасовки: 1 гр., 3.9 гр., 7.8 гр. и 26 гр.;
Подходяща за: настолни процесори, лаптопи, видео карти, чипсети.
За финал: Кога и защо се сменя термо пастата на процесора
При първоначално монтиране на охладителя на процесора поставянето на термопаста е задължително. В днешно време някои охладители идват с фабрично поставена паста, други предлагат в комплекта малка спринцовка или еднократен флакон с такава.
Термопастата се заменя в две основни ситуации – при ремонт, свързан с демонтаж и повторен монтаж на охладителя и при изчерпване на ресурса на поставената паста.
Керамичните термопасти с времето губят качествата си, стават по-твърди и сухи, а това влошава топлообмена между чипа и термалния модул. Ето защо препоръчваме да замените термопроводящата паста след веднага след изтичане на гаранцията на вашия компютър/лаптоп (обичайно това са 2 или 3 години). Този период е удачен и в бъдеще, в зависимост от интензитета на използване и натоварване на системата.
© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.
Казвам се Светослав Миронов и съм администратор на PCGuide.bg. Автор съм на материалите, публикувани тук. Интересите ми са преди всичко в областта на информационните технологии и по-конкретно операционни системи Microsoft Windows, софтуер и антивирусна защита.