Контекстно меню в Windows е това меню, което се отваря при клик с десен бутон на мишката върху дадена директория, файл или работния плот. То често предлага използвани команди като копиране, изрязване, поставяне, преименуване, отваряне на файла с дадено приложение, създаване на нов файл или директория, свойства и много други.
Тези от вас, които използват Windows 11 знаят, че в тази версия контекстното меню показва доста по-малко опции спрямо същото в Windows 10 например. Всъщност, опциите са налични, но просто трябва да кликнете на Show more options, за да излязат всичките. Още един клик може да се окаже голямо неудобство в ежедневната ни работа.
Добрата новина е, че в Windows 11 все още има начин да се активира „класическото“ контекстно меню – такова, каквото го знаем от Windows 10, 8.1 и по-старите версии. В този материал ще ви покажа точно това, като ще разгледаме два различни начина.
Разрешаване на класическото контекстно меню чрез Registry Editor
Редакторът на системния регистър (Registry Editor) е мощен инструмент в Windows, който ви дава почти пълен контрол върху всички настройки. Това всъщност е основният начин, който ще използваме, за да активираме контексното меню с всички опции в него.
Показаният метод е изпробван под Windows 11 (версия 23H2 от 31 октомври 2023) и работи. Изключително важно е да следвате точно всяка една стъпка, която сме описали в следващите точки.
1. Стартирайте прозореца за изпълнение Run (примерно чрез клавишна комбинация от + R). В него изпълнете regedit и натиснете ОК.
Тъй като Registry Editor изисква администраторски права, ще видите прозорец на User Account Control, от който изберете Yes (Да).
2. Ще се отвори прозорецът на редактора на регистъра в Windows. Необходимо е да достигнете до следния път:
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID
Имате възможност да копирате пътя директно в адресната лента на редактора (т.е. целия път да е Computer\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID) или да използвате левия панел на прозореца, за да навигирате ръчно до него.
3. От левия панел на Registry Editor кликнете с десен бутон върху ключа CLSID. От менюто изберете New > Key, за да създадете нов ключ, подчинен на него.
Именувайте новия ключ по следния начин {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} . Най-лесно е да копирате името от тук и да го поставите в редактора.
4. Кликнете с десен бутон върху новосъздадения ключ и от менюто изберете New > Key, за да създадете нов подчинен на горния ключ в регистъра.
Новият ключ трябва да бъде именуван като InprocServer32 .
5. Отворете ключа InprocServer32. В него трябва да има низ (Default). Отворете го с двоен клик, оставете полето Value Data празно и потвърдете с ОК.
Много важно е тази стъпка да бъде изпълнена. Въпреки че в поле Value data по подразбиране няма нищо, необходимо е да редактирате низа и да потвърдите с ОК. В противен случай метода няма да работи!
6. За да влязат промените в сила е необходимо да рестартирате системата.
Алтернативен метод: Разрешаване на класическото контекстно меню чрез Command Prompt (CMD)
Същите действия, които показахме горе, могат да бъдат изпълнени и чрез Командния прозорец (Command Prompt) под Windows 11. Смятам, че този метод е по-бърз от горния, тъй като е необходимо да копирате и изпълните няколко команди в командния ред.
1. Стартирайте Command Prompt като администратор:
Използвайте формата за търсене до меню Start, използвайки ключова дума cmd. Кликнете на Command Prompt (Команден прозорец) с десен бутон и изберете Run as administrator (Изпълняване като администратор). От прозореца на UAC изберете Yes (Да).
2. В командния прозорец изпълнете следната команда:
reg add "HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}\InprocServer32" /f /ve
С тази команда добавяте нов ключ в системния регистър, както направихме в първия метод. След като изпълните командния ред, трябва да видите съобщение, че операцията е изпълнена успешно.
3. В командния прозорец изпълнете следната команда (преди това обаче запомнете командата от точка 4):
taskkill /f /im explorer.exe
Тази команда ще терминира процеса explorer.exe и от екрана ще изчезне абсолютно всичко, с изключение на командния прозорец. Неслучайно писах да запомните следващата команда.
4. За да стартирате отново explorer.exe, изпълнете следната команда:
start explorer.exe
Работният плот, таскбарът и иконите ще се появят отново. Тъй като с горните две команди процесът се е рестартирал, би трябвало „класическото“ контекстно меню да е активно.
Как да върнем обратно стандартното контекстно меню на Windows 11
И двата показани начина за активиране на класическото контекстно меню работят по идентичен начин – чрез създаване на определен ключ в системния регистър. Различна е само средата, в която се осъществява – в единия случай използваме Registry Editor, a в другия Command Prompt.
Връщането на контекстното меню, което е по подразбиране в Windows 11 става чрез премахване на този ключ и всичко, което е в него.
1. Стартирайте Registry Editor, примерно по начина показан в първия метод.
2. Достигнете до следния (вече познат) ключ:
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}
3. В левия панел на прозореца на Registry Editor изтрийте ключа {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}. Това става като кликнете върху него с десен бутон и изберете опция Delete, от менюто.
Ключът, както и съдържащия се в него подключ InprocServer32 ще бъдат изтрити от регистъра.
При мен стандартното контекстно меню на Windows 11 се върна веднага, без да е нужно да рестартирам системата. Ако при вас не се получава, рестартирайте компютъра след като изтриете ключа.
© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.
Казвам се Светослав Миронов и съм администратор на PCGuide.bg. Автор съм на материалите, публикувани тук. Интересите ми са преди всичко в областта на информационните технологии и по-конкретно операционни системи Microsoft Windows, софтуер и антивирусна защита.