Със сигурност сте се питали, защо всеки път като се опитате да стартирате инсталацията на дадена програма виждате малък диалогов прозорец с въпроса „Do you want to allow this app to make changes to your device?“, в превод „Искате ли да разрешите на това приложение да прави промени на вашето устройство?“ или нещо от този род. Това е User Account Control (Управление на потребителски акаунти) – инструмент за сигурност, наличен при всички актуални версии на операционни системи Windows.
Какво всъщност е User Account Control (UAC)
Както вече споменахме, това е модул, свързан със сигурността. За първи път е представен във Vista и е наличен във всички следващи версии на Windows операционни системи. Идеята на този модул е да ограничи привилегиите на приложенията до такива на стандартен потребителски акаунт, освен ако администраторът не разреши по-високи привилегии. За целта UAC ще поиска разрешение от администратора приложението да може да прави промени в системата, като например да прави записи в директорията Program Files. По този начин потребителят има ефективен контрол върху изпълнението на различните софтуерни програми.
Ако сте чели нашите материали за потребителските акаунти, сигурно вече знаете, че под Windows 7/8/10 може да създавате и използвате два вида акаунти – администратор и стандартен акаунт. За ежедневните си работа обикновено използваме акаунт с пълни права, наречен администратор. Да, обаче не всички приложения се изпълняват с пълни (администраторски) права. Така например, използвайки браузър, същият не се изпълнява с пълни (администраторски) права. Това от своя страна е направено така, за да ви защитава от уязвимостите, които имат браузърите. Ако не вярвате, направате следния експеримент: пробвайте да стартирате някой браузър (примерно Chrome) не чрез двоен клик върху прекия път на десктопа, а чрез опцията Run as Administrator от контекстното меню, извикано върху същия пряк път. Преди браузърът да се отвори ще видите диалоговия прозорец на UAC. Вероятно винаги когато сте стартирали браузъра по „стандартния“ начин с двоен клик, със сигурност не сте виждали този прозорец.
Използването на User Account Control ви улеснява. Вместо да стартирате дадено приложение ръчно като администратор (Run as Administrator) при необходимост UAC ще ви попита „желаете ли да разрешите тази програма да прави промени по вашия компютър?“. Отговорът е един клик с мишката.
Как да деактивирате User Account Control (Управление на потребителските акаунти)
Първо ще споменем, че не препоръчваме да забранявате User Account Control. Този модул е наистина малко досаден, особено в случаите, когато сме преинсталирали операционната система и трябва да инсталираме куп програми, с които работим. Все пак това е модул за сигурност и контрол, а не поредната глезотийка от Microsoft.
И все пак ако сте решили да го деактивирате, изпълнете следните стъпки:
1. В полето за търсене на Start менюто напишете „uac“. При отделните версии на Windows има известни разлики. Ако при Windows 7 е налично поле за търсене в самото Start меню, то при Windows 8 трябва да отворите Start екрана (използваме думата „екран“, защото Start менюто е на цял екран) и да отидете на Settings (Настройки). При Windows 10 също може да използвате Start > Settings, но за по-лесно може да използвате иконата за търсене до Start менюто:
2. Като резултат ще видите Change User Account Control Settings или Промяна на настройките на управление на потребителските акаунти (UAC) за тези, които са с български интерфейс. Отворете го!
3. В отворилия се прозорец ще видите скролер с четири нива на сигурност. По подразбиране е зададено предпоследното.
Нека ги разгледаме в низходящ ред:
– Always notify… (Винаги ме уведомявай…) – UAC винаги ще ви поиска разрешение, когато някое приложение се опита да инсталира софтуер или когато направите някакви промени в настройките на операционната система.
– Notify me only when apps try to make changes to my computer (Уведомявай ме само когато приложения се опитват да внесат промени в компютъра ми) – тук ще разгледаме средните две възможности, защото са много сходни. И в двата случая ще бъдете уведомявани, когато дадено приложение се опита да направи промени в системата. Също ще ви бъде изисквано и позволение, когато се опитате да инсталирате някакъв софтуер. Няма да бъдете уведомявани, когато вие самите правите промени в настройките на Windows. Разликата между тези две нива е в това, че в единия случай (този, който е по подразбиране) при появата да диалоговия прозорец екранът ще бъде замъгляван (затъмняван), а във другия – не. Като че ли когато десктопа не се затъмнява диалоговия прозорец се показва една идея по-бързо?!
– Never notify… (Никога не ме уведомявай…) – с изборът на това, най-ниско ниво на сигурност вие напрактика деактивирате UAC. Няма да ви бъде изисквано позволение нито когато вие самите инсталирате дадена програма, нито когато дадено приложение се опита да направи промени в системата, включително и когато се опита да инсталира допълнителен софтуер (например при обновяване).
Сами се убедихте, че забраната на този модул е изключително проста задача, стига да знаете от къде да извикате прозореца за конфигурирането му. Все пак ние препоръчваме задаването на второ или трето ниво, а не пълното деактивиране на UAC.
© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.
Казвам се Светослав Миронов и съм администратор на PCGuide.bg. Автор съм на материалите, публикувани тук. Интересите ми са преди всичко в областта на информационните технологии и по-конкретно операционни системи Microsoft Windows, софтуер и антивирусна защита.