Командният прозорец (Command Prompt, наричан още „команден ред“) в Windows е полезен инструмент, използван от много потребители и системни администратори за различни цели. В подкрепа на това просто разгледайте нашите материали за различни трикове в Windows и ще се убедите в колко много от тях използваме възможностите на Command Prompt.
В този материал ще ви демонстрираме няколко полезни неща в Command Prompt, които може би ще са от полза за всеки негов потребител.
Стартиране на командния прозорец (Command Prompt) като администратор автоматично
Определени действия в командния ред изискват той да бъде стартиран като администратор. Обикновено това се прави с клик с десен бутон върху иконата и избор на опция Run as administrator (Изпълняване като администратор) от менюто.
Ако редовно се налага използване на командния прозорец с администраторски права, не би ли било по-лесно да си направите пряк път, който да стартира този инструмент като администратор автоматично?!
1. Направете си пряк път до CMD, използвайки следния път до изпълнимия файл на инструмента:
C:\Windows\System32\cmd.exe
2. Отворете Свойства (Properties) на вече създадения пряк път.
3. От таб Shortcut на прозореца кликнете на бутон Advanced.
4. Поставете отметка на Run as administrator и запазете промените.
Извеждане на помощна информация за дадена команда
Command Prompt може да показва допълнителна помощна информация за всяка команда. Това се случва, като желаната команда се изпълни с атрибут /? (например sfc /?, ping /?, ipconfig /? и т.н.). Ето един пример с командата ping:
С използването на помощния превключвател /? командният ред извежда полезна информация за синтаксиса на командата и възможните опции (атрибути) към нея.
Запазване на изхода от изпълнена команда в текстов файл
Още една полезна възможност, която позволява да запазите изходните данни от изпълнението на дадена команда във файл. Това става с помощта на операторите за пренасочване > и >>.
Този метод е приложим за всяка една команда, която извежда някаква информация. За да бъдем още по-полезни, ще ви демонстрираме как да изведете информация за системата и да я трансферирате в текстов файл с помощта на тези оператори.
За целта ще използваме команда systeminfo, която принципно показва в командния прозорец информация за вашата система. Към нея ще добавим оператора > и местоположение, както и име на файла, в който ще съхраним изходните данни.
В общи линии, синтаксисът е следният:
команда > местоположение\име на файл.txt
Показване съдържанието на избрана директория в дървовидна структура
Това е една елементарна команда, която извежда под формата на т.нар „дървовидна структура“ съдържанието на текущата директория в командния прозорец. За целта първо трябва да достигнете директорията, чиято структура искате да визуализирате. След това използвайте командата tree и ще видите всички поддиректории в текущата папка.
Разбира се има и алтернативен начин – пътят до директорията, чиято структура искате да визуализирате може да бъде въведен и след командата, примерно:
tree d:\documents\archives\all documents
Командата tree по принцип визуализира само поддиректориите, но не и наличните в тях файлове. Изпълнението на същата, но с атрибут /F (примерно tree /f) показва в дървовидна структура, освен поддиректориите и всички налични в тях файлове.
Някой би казал, защо е нужно да преглеждаме директориите през Command Prompt, вместо да използваме Windows Explorer?!
На първо място, командният прозорец визуализира абсолютно цялата структура на дадена директория – всички нейни поддиректории, наличните поддиректории в тях и т.н. Не е необходимо да разгръщате с „+“ всяка поддиректория, за да видите съдържанието й (както е в Windows Explorer).
На следващо място, ако Windows е повреден и се опитвате да възстановите някаква информация през Command Prompt (стартиран от диск за възстановяване), то командата tree /f би била добра отправна точка.
И още нещо полезно: командата tree може да бъде комбинирана с метода, който ви показахме в горната точка. Това позволява да запишете пълната структура на дадена директория в текстов файл, вместо да се визуализира в CMD, например:
На изображението горе сме изпълнили команда tree за директория Program Files. Вместо дървовидната структура да се визуализира в командния прозорец, ние сме използвали оператора >, който ще ни запише структурата в текстов файл D:\tree-program-files.txt. В случай, че записания файл съдържа йероглифи, използвайте атрибут /a (примерно tree /a), който използва ANSII.
Копиране на текст от командния прозорец
Копирането на текст от командния прозорец не е сложно, но не се прави по традиционния начин. Ето как става най-лесно:
1. Кликнете с десен бутон на мишката някъде в командния прозорец.
2. С левия бутон на мишката маркирайте текста, който искате да копирате.
3. Кликнете отново с десен бутон на мишката върху селектирания текст (или използвайте клавиш Enter), за да го запишете в клипборда.
4. Сега може да поставите копирания фрагмент от текста в произволен текстов файл.
Издърпване на файлове с „влачене“ до командния прозорец
Някои команди изискват да въведете пълния път и име на даден файл. Когато файлът се намира в n-на брой поддиректории, това е трудоемка задача.
Съществува доста по-лесен начин! Ако сте достигнали въпросния файл през Windows Explorer, имате възможност директно да го „хванете“ с ляв бутон на мишката и да го издърпате в командния прозорец.
Това би попълнило пътя и името на файла в Command Prompt без да необходимо да ги въвеждате ръчно.
Прекратяване на изпълнението на команди
Някои команди не се изпълняват мигновено, а изискват определено време докато завърши изпълнението им. Това ви дава възможност да преустановите такава, примерно погрешно изпълнена команда.
Вече стартирана и изпълняваща се команда, може да се преустанови с клавишна комбинация от Ctrl + C (нека не се бърка с идентичната на тази клавишна комбинация за копиране в Windows).
Разбира се Ctrl + C не е начин за прекратяване на абсолютно всяка изпълняваща се в момента задача. Например, ако сте стартирали през Command Prompt пълно форматиране на диска, то прекратяването на тази операция не е възможно или най-малкото непрепоръчително.
Използване на екранна клавиатура през командния прозорец
Смисълът от това не е особено голям, но ще отбележим, че с една простичка команда може да отворите екранна клавиатура през Command Prompt. Просто изпълнете командата osk и ще се появи екранната клавиатура на Windows.
В заключение: няколко полезни клавишни комбинации, използвани в командния ред
Tab: този клавиш е полезен в ситуациите, когато изписвате пътя до дадена директория или файл. Натискането на Tab редува имената на директориите, намиращи се в текущата директория.
F7: този клавиш извежда хронология на последно използваните команди в командния ред. Това позволява да селектирате дадена команда от списъка, вместо да я набирате отново.
Ctrl + C и Ctrl + V: както в останалите Windows приложения, така и в командния ред тези клавишни комбинации могат да бъдат използвани за копиране и поставяне на текст. Както вече писахме, ако използваме Ctrl + C при команда, която се изпълнява в момента, това ще стопира изпълнението ѝ.
Ctrl + F: тази клавишна комбинация позволява търсенето на думи в командния прозорец, подобно на търсенето във всеки един текстов файл.
Ctrl + Shift + скролиране с мишката: тази интересна комбинация променя прозрачността на командния прозорец. Така например при CTRL+SHIFT+скролиране надолу, прозорецът на командния ред става почти прозрачен.
Alt + Enter: тази клавишна комбинация разгръща командния прозорец на цял екран. Същата функция – full screen mode изпълнява и клавиш F11. Тази възможност може да се използвате в комбинация с горната – да разгърнете прозореца на цял екран и да го направите полупрозрачен, така че да виждате всичко зад него.
© PCGuide.bg. Автор: Светослав Миронов.

Казвам се Светослав Миронов и съм администратор на PCGuide.bg. Автор съм на повечето материали, публикувани тук. Интересите ми са преди всичко в областта на информационните технологии и по-конкретно операционни системи Microsoft Windows, софтуер и антивирусна защита.